Bursa’da Kentsel Dönüşüm
9 Aralık 2017 - By: - In: Bursa Emlak - Tags: , , , , - No comments

BURSA’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM

Türkiye ‘nin hemen her ilinde kentsel dönüşüm projeleri hızla ilerliyor. Yaşlı ve eski binalar, deprem yönetmeliğine uygun olmayan yapılar, düzensiz yerleşim gibi sebebler düşünüldüğünde kentsel dönüşüm kaçınılmaz bir durum oldu. Ve zaman zaman tartışmalara neden olsa da var olan yapı içerisinde bir ihtiyaç. Planlanan bölgelerdeki konut sahiplerinin kafalarında olan soru işaretleri de doğru ve sistemli bir şekilde yönetilen süreçler sayesinde şimdilik kalkmış görünüyor.

Bursa , bu noktada son dönemde artan kentsel dönüşüm projeleri ile dikkat çekiyor.Tum turkiye geneli düşünüldüğünde bina yaşı ortalaması en yüksek illerden birisi Bursa. Buna şehrin deprem hareketliliği açısından riskli bir konumda oluşu ve bazı noktalardaki düzensiz yapılanmayı da eklersek bu artışın zorunlu oldugu orataya çıkıyor. Bu nedenle bazı ilçe ve bu ilçelerdeki belirli noktalar uzun süredir ihtiyaç duyulan yeni yapılara kavuşmaya başladı bile.

                                                                                                                                                                                                       Sıcak su kentsel dönüşüm alanı.

Özellikle şehrin göz önünde ve kalabalık bölgelerinde bulunan bazı eski konut ve siteler kentsel dönüşümün lokomotifi durumuna geldi.Fsm bulvarı gibi Bursa’nin önemli noktalarından birinde hemen hergün yeni proje için çalışmalar başlıyor.  Belki ilk bakışta bir ınşaat çalışması tufanı gibi görünse de, ilerleyen dönemlerde daha modern yapılara sahip olmak açısından bu hareketlilik fazlasıyla heyecan verici.

Kendine has tarihi yapisini bozmadan , yıllardır üzerinde olan yeşil sıfatına zarar vermeden yapılacak bu değişimin şehre yeni bir hava katacağı aşikar.  Yaşanabilir şehirler sıralamasında önde gelen bir şehri bu uygulama ile daha da keyifli bir hale sokmak mümkün.

Yaşlı ve eski binalar  her geçen yıl daha da değer kaybetmesinin yanı sıra, şehrin modernizasyonunu da olumsuz etkiliyor. Herşeyden önemlisi sürekli deprem riski altında olan bir bölgede gelecek için daha güvenli yapılara ihtiyaç duyuluyor.  Sonuç olarak ortaya kanunların öngördüğü şartlar sağlanarak bir nevi takas imkanı sağlanıyor.

Bursa gayrimenkul anlamında hareketli ve yatırımcısına kazandıran bir şehir. Kentsel dönüşüm projeleri bu anlamda birden fazla ev sahibi olanların uzun yıllar değer kazanmış ancak sonrasında stabilleşen varlık değerlerini arttırıyor.

 

                                                                                                                                                                                                   Atabulvarı kentsel dönüşüm alanı.

 

Ilerleyen dönemlerde çok daha fazla projeye tanık olacağımız kesin. Burada en önemli husus hem projeyi yürüten inşaat firmalarının hem de konut sahibi vatandaşın herhangi bir mağduriyeti olmadan doğru şekilde sürecin yönetilmesi. Bu süreç iyi yönetilirse hem doğal ve tarihi yapı bozulmadan yeni bir çehreye sahip olunacak hem de mağduriyetin yaşanmadığı bir ortam oluşacaktır.

Leave a comment